Projekt "Od pola do stoła"

Stowarzyszenie Przyjaciół Galin "Nasze Galiny" zrealizowało projekt dofinansowany przez Fundację Lotto „Od pola do stoła”. Realizatorzy pokazali drogę produkcji chleba tradycyjnymi, współcześnie niestosowanymi już metodami. W ramach przedsięwzięcia, którego podsumowanie miało miejsce 10 września br, odbył się pokaz żęcia zboża, święcenie zebranego plonu, młócenie zboża cepem oraz ręczne mielenie ziaren w obrotowych żarnach. Działania projektowe objęły także warsztaty krawieckie, podczas których uszyto męskie i damskie wersje codziennych strojów warmińskich, w których zaprezentował się zespół śpiewaczy GALA. Poza strojami można było również podziwiać talent piosenkarski młodych solistek Zuzanny Chmiel oraz Mileny Wasilewskiej uczestniczących w zajęciach wokalnych organizowanych w gminnym Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Bezledach.

Najmłodsi uczestnicy święta nie mogli narzekać na nudę, choćby z powodu przygotowanych specjalnie dla nich atrakcji. Dzieci brały aktywny udział w konkursach, dokazywały na dmuchanych zjeżdżalniach, odważni młócili zboże cepem, inni mielili zboże w żarnach. Niektórzy zasiadali za kierownicę policyjnego radiowozu lub wozu strażackiego. Strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Galinach edukowali dzieci i dorosłych z tematu pierwszej pomocy przedmedycznej. Dorośli kosztowali smaków warmińskiej kuchni, a dzieci zajadały się pyszną, wypieczoną w piecu pizzą.

W czasie trwania święta można było wziąć udział w zbiórce charytatywnej na rzecz Adrianny Stańczyk kupując gadżet ze stoiska.
Święto Chleba w Galinach za nami. Uroczystość minęła, ale pozytywne wspomnienia zostaną z nami jeszcze na długo. Wspomnienia, na myśl, których z pewnością poczujemy zapach świeżo wypieczonego chleba i smak warmińskich potraw.

Urząd Gminy Bartoszyce

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie ogłasza, że od dnia 25.01.2022 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w formie dotacji dla Beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania: Część 3 Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze" (dalej: Część 3 programu), z wyłączeniem dofinansowania w formie pożyczki dla gmin, jako uzupełniającego finansowania dla Beneficjentów.

Szczegóły znajdziecie Państwo na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie,

Dokumentacja programowa znajduje się na Portalu Beneficjenta - strona https://portal.fundusz.olsztyn.pl/wymagana-dokumentacja-sciezka-przez-wfoigw
Plac Zwycięstwa 2
11-200 Bartoszyce